Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Świecące wybrzeże Tasmanii.
Świecące wybrzeże Tasmanii.
17 III 2017, 07:56:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Niedawno w Zatoce Preservation, na wybrzeżu Tasmanii można było zaobserwować fale o świecącej, niebieskiej poświacie.
Może się to wydać dziwne i można się doszukiwać jakichś niezwykłych przyczyn. Prawdą jednak jest, że to piękne zjawisko może oznaczać problemy dla tego obszaru. Niebieska poświata powstała bowiem przez zakwit bioluminescencyjnego mikroskopijnego planktonu – Noctiluca scintillans - który zaburza równowagę ekologiczną tego obszaru. Te świecące algi rozwijają się w w wodach o obniżonej zawartości tlenu.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2014 w Morzu Arabskim. Odkryto wtedy, że rozkwit Noctiliuca scintillas powoduje zanik okrzemek, które są pierwszym elementem łańcucha pokarmowego. Ta zmiana mogła powodować zmiany w całym łańcuchu pokarmowym, łącznie z rybami, które zjada człowiek. Mogło to zatem wpłynąć negatywnie na regionalne łowiska i w dłużej perspektywie na zdrowie około 120 milionów osób żyjących w wy brzeżnej części tego regionu.
Obecnie naukowcy próbują przyjrzeć się tym świecącym algą w Zatoce Preservation.
Wiadomo, że algi bezpośrednio nie są szkodliwe dla człowieka, chociaż mogą powodować podrażnienia skóry. Wiadomo również, że Noctiluca scintillans mogą świecić także na zielono lub czerwono.

Fot.Sarah Kubank

Źródło: livescience.com
Meteopedia
Powietrze znajdujące się przez dłuższy okres czasu nad danym obszarem nabiera indywidualnych cech charakterystycznych dla danego obszaru. Przykładowo powietrze napływające zimą do Polski znad Północnego Atlantyku będzie ciepłe i wilgotne. Powietrze charakteryzujące się podobnymi parametrami takimi jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. nazywamy masą powietrza.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne