Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zielony lód w Morzu Rossa.
Zielony lód w Morzu Rossa.
15 III 2017, 11:28:00 | Kategoria: Ciekawostki
Niedawno NASA opublikowało obrazy satelitarne na których można zobaczyć zielony lód dryfujący po Morzu Rossa w Antarktyce.
Jan Lieser z Australian’s Antarctic Climate and Ecosystems Cooperative Research Center mówi, że ten lód o niezwykłym kolorze powstał najprawdopodobniej dzięki fitoplanktonowi i algom morskim. Fitoplankton rośnie wokół Antarktyki latem (od października do lutego). Obecnie jest tam jesień, jednak czasami i w tej porze roku zdarza się, że fitoplankton i glony kwitną.
W 2012 roku Lieser i jego koledzy zaobserwowali na długości 200 km i szerokości 100 km, duży zakwit fitoplanktonu pod koniec lutego i na początku marca. Okazało się, że nie był to zakwit swobodnie pływających glonów, ale alg rosnących na lodzie morskim.
Zatem również teraz zielony, kolor lodu powstał zapewne dzięki kwitnącym glonom i fitoplanktonowi.


Źródło: space.com
Meteopedia
W poprzednim rozdziale poznaliśmy podstawowy podział chmur na dziesięć rodzajów. Dzisiaj poznamy ich charakterystyczne cechy. Chmury górnego piętra występują przy najniższej temperaturze, więc składają się wyłącznie z kryształków lodu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne