Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Ziemska atmosfera podobna do Tytana – księżyca Saturna.
Ziemska atmosfera podobna do Tytana – księżyca Saturna.
15 III 2017, 08:15:00 | Kategoria: Astronomia
Prawdopodobnie atmosfera ziemska wyglądała kiedyś jak obecnie ta na Tytanie, z dużą ilością metanu w atmosferze.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Merylandzie ponad 2,4 miliarda lat temu, przez około milion lat, Ziemia miała bogatą w metan atmosferę. Wcześniejsze badania dostarczały już na to dowody, jednak te najnowsze dają lepszy obraz tego co działo się wtedy w atmosferze.
Używając szczegółowych zapisów chemicznych oraz modeli atmosfery, naukowcom udało się zrekonstruować skład chemiczny atmosfery przed pojawianiem się w niej O2. (tzw. katastrofa tlenowa).
Metan był produkowany przez bakterie – jedyne żyjące wtedy organizmy, i otaczał Ziemię jak mgła. Taką sytuację obecnie możemy obserwować na Tytanie – księżycu Saturna. Tam atmosfera ziemska jest tak gruba, że z orbity nie można dostrzec jego powierzchni.
Metan utrzymywał się w naszej atmosferze przez około milion lat. W tym czasie w atmosferze spadł poziom wodoru, natomiast przybyło tlenu. Podczas katastrofy tlenowej koncentracja O2. w atmosferze ziemskiej zwiększyła się 10 000 razy, co pozwoliło na rozwój życia na naszej planecie.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne