Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Największe szanse na zorze.
Największe szanse na zorze.
10 III 2017, 07:56:00 | Kategoria: Astronomia
Fizyk David Hathaway przeanalizował 75 lat zapisów historycznych dotyczących zakłóceń geomagnetycznych.
Z jego analizy wynika, że około miesiąca przed równonocą zakłócenia te występują dwa razy częściej niż podczas przesilenia zimowego i letniego. Przewiduje się, że marzec może być najlepszym miesiącem w roku dla występowania zórz arktycznych.
Naukowcy badają powiązanie równonocy z częstszym występowaniem zórz. Pomagają im w tym satelity NASA – THEMIS, które od 2007 roku wykrywają magnetyczne „liny” łączące niekiedy górną atmosferę Ziemi ze Słońcem. Cząstki wiatru słonecznego płynące wzdłuż tych lin dostarczają energię dla geomagnetycznych burz i zórz polarnych.
Obserwacje wykazują, że takie magnetyczne połączenia najczęściej występują wiosną i jesienią. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia krążąc wokół swojej orbity przechyla bieguny magnetyczne pod różnym kątem do Słońca, a właśnie podczas równonocy pole magnetyczne Ziemi jest najlepiej zorientowane do takiego „połączenia” ze Słońcem.

Źródło: spaceweather.com
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne