Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Japonia – najbardziej śnieżne miejsce na świecie.
Japonia – najbardziej śnieżne miejsce na świecie.
7 III 2017, 10:49:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Dzięki wysokim górom, sięgającym 3000 m oraz bliskości oceanu, każdej zimy wiele centymetrów śniegu pokrywa północno – zachodnią część Japonii. Szacuje się, że podczas zimy w najwyższym miejscu spada tam około 3800 cm śniegu, co czyni je najprawdopodobniej najbardziej zaśnieżonym miejscem na ziemi.

Sukayu Onsen w prefekturze Aomori, znajdujące się na wysokości 883 m n.p.m notuje najwięcej opadów śniegu ze wszystkich stacji z sieci meteorologicznych na świecie. Podczas typowej zimy rejestruje się tam około 1765 cm śniegu. Jednak ocean oddziałowuje również na miejscowości położne blisko poziomu morza. Mieszkańcy Sapporo co roku muszą walczyć z około 600 cm białego puchu. W mieście Tsukayama natomiast w ciągu 24 godzin potrafiło napadać około 170 cm śniegu.

Efekt oceanu powstaje w Japonii ponieważ jest to archipelag stosunkowo niewielkich wysp otoczonych Oceanem Spokojnym i od zachodu Morzem Japońskim. W zimie, gdy mroźne, syberyjskie masy powietrza przemieszczają się przez stosunkowo cieplejsze wody Morza Japońskiego ogromne masy wilgoci wyparowują z powierzchni Oceanu i przekształcają się w chmury, które niosą ze sobą opad, najczęściej w postaci śniegu. Dodatkowo wymuszony ruch ponowy wywołany przez wysokie góry wzmacnia intensywność opadów.

Źródło: wunderground.com
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne