Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

PoczÄ…tek astronomicznej zimy.
PoczÄ…tek astronomicznej zimy.
21 XII 2016, 05:41:00 | Kategoria: Astronomia
Dzisiaj o godzinie 11.43 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce znajdzie się dokładnie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli na 23,5ºS. Na półkuli południowej jest to najdłuższy dzień w roku, natomiast u nas będzie to najkrótszy dzień w roku. W Warszawie Słońce wstanie o 7.42, a zajdzie o 15. 25, i dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 43minuty, zatem będziemy pogrążenie w ciemnościach przez ponad 16 godzin.
Po 21 grudnia, dzień będzie stawał się coraz dłuższy, nie oznacza to jednak, że temperatury powietrza zaczną rosnąć. Wręcz przeciwnie możemy doświadczać zimowego chłodu. Wynika to między innymi z tego, że Słońce będzie świecić nadal tylko około 9 godzin, co nie może się równać z długością dnia oraz kątem padania promeini słonecznych w okresie letnim.
Wiele kultur na przestrzeni wieków zdawaÅ‚o sobie sprawÄ™ z istnienia przesilenia zimowego. Najbardziej sÅ‚ynnym tego przejawem jest Stonehenge w Anglii. Promienie sÅ‚oneczne w najkrótszy dzieÅ„ w roku padajÄ… tam na główny kamienny oÅ‚tarz Stonehenge oraz kamieÅ„ Slaughter, co mogÅ‚o mieć duże znaczenie religijne dla ówczesnej ludnoÅ›ci.  
Innym przykładem może starożytne miasto Majów – Tulum na Półwyspie Jukatan.
W czasie przesilenia zimowego (i letniego) promienie słoneczne świecą przez mały otwór w górnej części jednego z kamiennych budynków.

Źródło: livescience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne