Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Dziwna kulista chmura nad JaponiÄ….
Dziwna kulista chmura nad JaponiÄ….
16 XII 2016, 07:53:00 | Kategoria: Ciekawostki
W poprzednim tygodniu w Japonii sfotografowano niezwykłą chmurę o kształcie kuli. Fotograf, nad miastem Fujisawa na południe od Tokio, zauważył kulistą chmurę, która zaraz po sfotografowaniu zaczęła tracić swój kształt i całkowicie zniknęła.


Zjawisko takie zaobserwowano już wcześniej. Na przykład w 2015 roku na Twitterze pojawiły się podobne zdjęcia z innych części Japonii.
Niektórzy naukowcy sądzą, że ta kulista chmura to rodzaj chmury rotorowej pojawiającej się wraz z frontami chłodnymi lub w wyniku wyładowań atmosferycznych. Jednak chmury rotacyjne zawsze mają kształt cylindryczny więc kształt kulki do nich nie pasuje.
Inni badacze uważają, że chmura przyjęła kształt kuli tylko z jednej strony i fotograf miał dużo szczęścia, że był akurat w odpowiednim miejscu, aby uchwycić niezwykłą stronę zwykłej chmury. Możliwe, że jest to cumulus fractus, czyli postrzępiona chmura piętra niskiego.
Niedawno równie niezwykłe zjawisko, mglista kopułę, udało się sfotografować w Północnej Walii.

Źródło: sciencealert.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne