Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Obłoki srebrzyste nad Antarktydą.
Obłoki srebrzyste nad Antarktydą.
5 XII 2016, 10:17:00 | Kategoria: Ciekawostki

Każdego roku niezwykłe, jasnoniebieskie obłoki, opadają nad Antarktydą, a światło od nich odbite powoduje, że widzimy je jako niezwykłe, świecące zamglenie.

Te chmury to obÅ‚oki srebrzyste. ObÅ‚oki te to najprawdopodobniej zamarzniÄ™ty pyÅ‚ z rozpadajÄ…cych siÄ™ meteorytów, czyli głównie skÅ‚adajÄ… siÄ™ z krysztaÅ‚ków lodu. Gdy Å›wiatÅ‚o rozprasza siÄ™ w tych krysztaÅ‚kach nad powierzchniÄ… Ziemi tworzy to przepiÄ™kny bÅ‚Ä™kitny blask. Chmury te siÄ™gajÄ… do okoÅ‚o 80 km (mezosfera). Najlepiej widoczne sÄ… późnÄ… wiosnÄ… i latem na obu półkulach najczęściej w pasie od 50 – 70º. Nie do koÅ„ca wiadomo dlaczego obÅ‚oki srebrzyste pojawiajÄ… siÄ™ na tych obszarach. Przypuszcza siÄ™, że ma to zwiÄ…zek z sezonowymi zmianami zachodzÄ…cymi w niższych szerokoÅ›ciach geograficznych. 

Obłoki srebrzyste są stosunkowo nowym zjawiskiem naturalnym. Pierwszy raz zaobserwowano je w 1885 roku. Naukowcy zastanawiają się, czy ich pojawienie się miało coś wspólnego z potężną erupcją wulkanu Krakatau w Indonezji dwa lata wcześniej. Erupcja ta wysłała do mezosfery ogromne ilości popiołu nawet na wysokość 80 km, czyli tam gdzie obłoki srebrzyste zaczęły występować. Popiół się rozproszył jednak obłoki pozostały. Dodatkowo na początku ich występowania w XIX wieku można je było obserwować tylko w regionach polarnych. Jednak od tego czasu ich występowanie bardzo się rozprzestrzeniło. Można było je zaobserwować dużo bliżej równika na przykład w Colorado czy Utah w USA czy w Polsce.

NASA co roku śledzi pojawianie się obłoków srebrzystych nad Antarktydą. Zazwyczaj pojawiają się one pod koniec listopada lub na początku grudnia. W tym raku jednak, pojawiły się już 17 listopada, czyli dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.

Naukowcy twierdzą, że jest to powiązane ze zmianami jakie wcześniej zachodziły w niższych szerokościach geograficznych, które wywołały złożoną serię reakcji w całej atmosferze.
W obecnej chwili nie można jeszcze dokładnie powiedzieć dlaczego w tym roku obłoki srebrzyste pojawiły się wcześniej, ani jakie zmiany w atmosferze ziemskiej je wywołały. Przypuszcza się, że może mieć to związek z dużą akumulacją metanu w atmosferze.



Źródło: sciencealert.com; nasa.com
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne