Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Temperatura jądra Ziemi.
Temperatura jądra Ziemi.
14 X 2016, 06:38:00 | Kategoria: Ciekawostki
Wnętrze Ziemi składa się z kilku warstw, a wewnętrzna część Ziemi nazywana jest jądrem. Zbudowane jest ono głównie z niklu i żelaza. Nie ma bezpośrednich pomiarów temperatury jądra Ziemi, jednak naukowcy szacują, że wynosi ona około 5000 – 6000ºC. Taka temperatura, w normalnych warunkach, jest w stanie stopić żelazo, jednak stała waga pozostałej części planety naciskając na jądro, utrzymuje go w stanie stałym.
Podobna temperatura, jak we wnętrzu Ziemi, panuje w zewnętrznej warstwie Słońca – w fotosferze. Jądro naszej planety nie należy jednak do najbardziej gorących. Na przykład temperatura wewnątrz Jowisza wynosi 24000ºC.
Na to, że w jądrze Ziemi jest tak gorąco wpływ mają dwie rzeczy. Po pierwsze pierwiastki radioaktywne znajdujące się we wnętrzu Ziemi, podczas rozpadu wytwarzają ciepło. Po drugie wysoka temperatura utrzymuje się dzięki pozostałości ciepła z czasów formowanie się Ziemi, które od tamtego czasu jest powoli emitowane.
Ilość emitowanego z wnętrza Ziemi ciepła jest ogromna i wynosi 46 terawatów energii. Dla porównania na całym świecie w 2008 roku zużyto 16,5 terawatów energii.
Naukowcy z Uniwersytetu Maryland mają nadzieję, że do 2025 roku uda im się ustalić ile energii pozostało we wnętrzu Ziemi.

Źródło: livescience.com
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne