Aktualności
Newsletter
Ankieta
Coraz mniej tlenu w atmosferze ziemskiej.
26 IX 2016, 06:16:00 | Kategoria: Ciekawostki
Ostatnie badania próbek rdzeni lodowych na Antarktydzie i Grenlandii wykazały, że w ciągu ostatniego miliona lat poziom tlenu w ziemskiej atmosferze obniżył się.Nie jest to tak znaczący spadek, aby zagrażał w jakikolwiek sposób życiu na ziemi, jednak interesujące jest to jakie mogą być tego przyczyny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton przeanalizowali ilość powietrza zawartego w próbkach lodu, liczących sobie wiele tysięcy lat, z Antarktydy i Grenlandii. Szacunki wykazały, że poziom tlenu atmosferycznego spadł o 0,7% w ciągu ostatnich 800 000 lat. Naukowcy uspokajają, że taki spadek zawartości tlenu w atmosferze nie zagraża żadnym ziemskim ekosystemom.
Opracowano dwie hipotezy, które mogą wyjaśniać przyczyny obniżania się zawartości tlenu w atmosferze ziemskiej.
Pierwsza z nich głosi, że taki stan rzeczy ma miejsce przez wzmożoną erozję. Poziom erozji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat z powodu, między innymi, wzrostu lodowców podniósł się. Lodowce szlifują skały i tym samy zwiększają szybkość erozji. To natomiast powoduje, że większa ilość pirytu i węgla uwalniana jest do atmosfery. Mogą one reagować z tlenem i usuwać go z atmosfery.
Druga hipoteza głosi, że coraz chłodniejsze wody oceanu były w stanie zmagazynować więcej tlenu. Przez ostatnie 15 milionów lat, zanim nastąpił wzrost spalania gazów cieplarnianych i wody oceanu zaczęły się ocieplać, oceany mogły przechowywać więcej tlenu, a mikroby w oceanach i w osadach były bardziej aktywne i zużywały więcej tlenu, co zmniejszało jego zawartość w atmosferze.
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności