Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Księżyc może przyczyniać się do najpotężniejszych trzęsień ziemi.
Księżyc może przyczyniać się do najpotężniejszych trzęsień ziemi.
15 IX 2016, 12:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Trzęsienia ziemi zdarzają się cały czas, jednak często ich przyczyny są dla naukowców zagadką. W Nature Geoscience ukazały się niedawno badania wykazujące, ze do niektórych najsilniejszych trzęsień ziemi w historii ludzkości mógł przyczynić się Księżyc.
Wiadomo, że grawitacje Księżyca i Słońca powodują na Ziemi pływy. W innych częściach układu słonecznego grawitacje różnych księżyców i ich planet mogą generować tak potężne siły pływowe, że rozrywają skały z których wycieka lawa. Sejsmolodzy zastanawiają się zatem jakie możliwości ma grawitacja Księżyca.
Pewnie, jest że nie roztopi skał, jednak może ma na tyle siły by rozerwać słabe skały. Pewne głęboko usadowione linie uskoku w strefach subdukcji, są uznawane za szczególnie podatne na nagłe poślizgi. Bazując na tym, zespół naukowców z Uniwersytetu w Tokio, wysnuł hipotezę, że Księżyc może powodować małe pęknięcia, które rozpoczynają proces tworzenia się trzęsień ziemi. Aby sprawdzić tę hipotezę, zebrano dane z 20 lat, aby sprawdzić w której kwadrze znajdował się Księżyc podczas poważnych wstrząsów. Gdy Księżyc znajduje się w pełni, po przeciwnej stronie globu znajduje się Słońce i ich siły współdziałają ze sobą. Teoretyczne mogłoby to wywołać pękanie skał. Okazuje się, że faktycznie podczas niektórych pełni zostały zainicjowane niszczycielskie trzęsienia ziemi. Na przykład to z 2004 roku na Sumatrze, w którego następstwie powstało tsunami pozbawiające życia prawie 250 000 osób. Również silne trzęsienie ziemi w Chile w 2008 roku miało miejsce podczas pełni Księżyca. Zaobserwowano również, że w czasie nowiu kiedy to Księżyc i Słońce znajdują się po tej samej stronie globu, miało miejsce trzęsienie ziemi w Japonii w 2011 roku, które w konsekwencji również wywołało tsunami.
Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na wpływ Księżyca na rozpad skał w strefach subdukcji to korelacje są widoczne. Jak twierdzą naukowcy małe pęknięcia w skałach, które prowadzą do trzęsień ziemi mogą być związane z siłami wywołującymi pływy.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne