Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Miliony pszczół miodnych przypadkowo zabitych.
Miliony pszczół miodnych przypadkowo zabitych.
7 IX 2016, 09:18:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
W Karolinie Północnej, po rozpyleniu drogą powietrzną, środka przeciwko komarom przenoszącym wirus Zika, śmierć poniosły miliony pszczół miodnych.
Próby kontrolowania komarów podjęto po 4 przypadkach wykrycia wirusa Zika w hrabstwie Dorchester w Południowej Karolinie. Na tym obszarze władze zdecydowały się na rozpylenie insektycydu. Już wcześniej powiązano ten środek ze śmiercią pszczół oraz owadów wodnych i lądowych, a mieszkańcy hrabstwa nie byli przygotowani na opryski.
Najczęściej opryski wykonuje się w nocy, a w tym czasie pszczoły znajdowałyby się w ulach, jednak działania przeprowadzono między 6.30, a 8.30 rano, gdy pszczoły zaczęły już wylatywać z uli. Według Juanity Stanley, współwłaściciela firmy „Flowertown Bee Farm and Supply”, niewłaściwe poinformowanie lokalnej społeczności o planowanym locie, mieszkańcy nie mogli podjąć odpowiednich środków ostrożności i ochronić swoje pszczoły. Oszacowano, że przez te opryski śmierć poniosło ponad 2,3 miliona pszczół z 46 uli.
Jednak konsekwencję mogą być jeszcze większe. Pszczoły są jednym z wielu tysięcy gatunków zapylających rośliny. Jest prawdopodobne, że insektycydy miały zgubny wpływ również na inne gatunki owadów zapylających, a odnawianie ich liczebności może zająć bardzo wiele czasu.
Konsekwencje wymierania pszczół mają swoje negatywne odbicie w rolnictwie, gospodarce, czy środowisku. Bez pszczół wyginęłoby 75% gatunków roślin jadalnych, co spowodowałoby wielki spadek produkcji i wzrost cen żywności. Bez tych roślin nie będzie również zwierząt, które się nimi żywiły, a to spowoduje śmierć zwierząt żywiących się zwierzętami roślinożernymi. Naukowcy ostrzegają, że bez pszczół i nasze życie będzie bardzo zagrożone. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o pszczoły i podejmowanie wszelkich możliwych działań ochronnych.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne