Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Słońca poboczne w Antarktyce.
Słońca poboczne w Antarktyce.
7 IX 2016, 07:09:00 | Kategoria: Astronomia
Na oblodzonych terenach wokół bieguna południowego, nawet zwykłe zjawiska astronomiczne nabierają niezwykłej urody.
Jednym z nich są, zaobserwowane 5 września, słońca poboczne. Słońca poboczne to najczęściej występujący typów halo. To tęczowe plamy, które powstają po obu stronach słońca, powstające w wyniku załamania promieni słonecznych na kryształkach lodu tworzących chmury cirrus. Ten rodzaj halo można zaobserwować codziennie w różnych miejscach na świecie. Najlepiej widoczne jest jednak, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem.
Kryształki lodu unoszące się nad Antarktydą są bardzo wyjątkowe. Nazywane są diamentowym pyłem, który występuje w niskich temperaturach powietrza przy powierzchni gruntu.
Kiedy promienie słoneczne załamują się nisko nad horyzontem wyniki mogą być spektakularne. Takie wspaniałe widoki udało się sfotografować B. Sudarsan Patro 5 września na stacji bazowej Bharati, stacji antarktycznej położonej w Antarktydzie Wschodniej.

Słońca poboczne w Antarktyce.

Źródło: B. Sudarsan Patro za spaceweather.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne