Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zniszczenia wywołane przez tajfun Lionrock w Japonii.
Zniszczenia wywołane przez tajfun Lionrock w Japonii.
31 VIII 2016, 11:13:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
We wtorek wieczorem tajfun Lionrock uderzył w północną część Wysp Japońskich. Przemieszczał się przez ląd z prędkością wiatru około 160 kilometrów na godzinę. Niósł ze sobą ulewne deszcze. Około północy tajfun przeniósł się na Morze Japońskie. W nocy spadło do 8 centymetrów deszczu na godzinę. Wydano ostrzeżenia przeciwko możliwym powodziom i osuwiskom. Tajfun uderzył w chwili przypływu co wzmogło zalanie przybrzeżnych terenów. Choć Lionrock uderzył wieczorem i w nocy pełnia szkód widoczna była dopiero w środę o świcie, gdy ekipy ratownicze rozpoczęły działania.
Woda powodziowa oraz błoto naniesione przez niszczycielski tajfun Lionrock zabiły 9 starszych osób w domu starców w Iwaizumi na wyspie Honsiu.
Zwłoki zostały odnalezione w środę w budynku domu opieki, zakopanym w błocie, pod wyrwanymi z korzeniami drzewami i gruzem. Całkowita liczba potwierdzonych ofiar wynosi 11 osób. Jedna kobieta została odnaleziona w swoim zalanym przez powódź domu, a 11 ofiarę odnaleziono w pobliżu domu opieki. Wiadomo również o jednej zaginionej osobie w miejscowości Taiki na wyspie Hokkaido, a przynajmniej trzy samochody spadł do rzek w innych miastach. Nie ustalono jeszcze ilu pasażerów znajdowało się w tych pojazdach.
W wielu miastach poziom wód jest bardzo wysoki, a ratownicy próbują, używając helikopterów, ewakuować osoby czekające na dachach swoich domów.
Ścieżka jaką przemieszcza się Lionrock, uderzając w północna część Japonii, była niezwykła.

Ścieżka przemieszczania się tajfunu Lionrock.
Źródło:jma

Tajfuny zazwyczaj zbliżają się do Japonii od południa i południowego – zachodu zanim dotrą w północną część archipelagu.
Lionrock jest trzecim tajfunem który uderzył w Japonię w ciągu ostatnich 9 dni. Poprzednie tajfuny doprowadziły do śmierci dwóch osób, odwołania setek lotów i zakłóceń na kolei.

Źródło: AFP
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne