Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Huragany ›

Zalety huraganów.
Zalety huraganów.
14 VII 2016, 09:02:00 | Kategoria: Huragany
Huragany najczęściej kojarzą się nam ze zniszczeniami jakie powodują. Istnieje jednak kilka pozytywnych zmian wywoływanych przez burze tropikalne.
Większość cyklonów tropikalnych związanych jest z dużą ilością opadów deszczu. Na jednych obszarach niosą one za sobą katastrofalne skutki. Jednak na obszarach objętych suszą, na przykład w południowo – wschodniej i północno – wschodniej części Stanów Zjednoczonych, deszcze są bardzo potrzebne, a huragany są wstanie wyprodukować je w dużej ilości.
Gdy cyklony tropikalne suną przez ocean, wiatr i fale mieszają zawartości oceanów. To mieszanie może przyczynić się do zahamowania tak zwanej "fali czerwonej", czyli zakwitu niebezpiecznych glonów, w Zatoce Meksykańskiej i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Silny wiatr może również poprawiać napowietrzenie wód powierzchniowych, co przyczynia się do odbudowywania życia na obszarach, gdzie "czerwona fala" spowodowała zniszczenia.
Jednym z głównych celów istnienia huraganów jest wyrównywanie temperatur miÄ™dzy biegunami a równikiem. Ta nierównowaga bÄ™dzie istnieć zawsze, jednak huragany, dziÄ™ki swoim rozmiarom i interakcjom z wyższymi poziomami atmosfery, bardzo wydajnie transportujÄ… ciepÅ‚o do wyższych  szerokoÅ›ci geograficznych. Bez cyklonów tropikalnych na równiku byÅ‚o by znacznie cieplej, a na biegunach wystÄ™powaÅ‚yby jeszcze niższe temperatury powietrza.
Huragany oprócz ciepła transportują rożne substancje. Po przejściu huraganu wyspy barierowe często zostają dodatkowo zaopatrzone w piasek, substancje odżywcze i osady z dna oceanów, które te huragany przeniosły. Bez cyklonów tropikalnych i sztucznych renowacji, wyspy barierowe zaczęłyby się kurczyć i w końcu zniknęłyby w oceanie. Natomiast gdy huragan dotrze nad ląd, wiejący wiatr potrafi przenosić zarodniki i nasiona roślin daleko w ląd, powodując, że zasiewane są one w miejscach gdzie normalnie nie byłoby to możliwe. Nasiona te mogą uzupełniać braki w roślinności wywołane pożarami czy wzrostem urbanizacji.


Źródło: wunderground.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne