Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W Indiach w ciągu 24 godzin pioruny zabiły przynajmniej 79 osób.
W Indiach w ciągu 24 godzin pioruny zabiły przynajmniej 79 osób.
23 VI 2016, 11:00:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
We wtorek, w indyjskich stanach Bihar, Jharkhand i Madhya Pradesh od uderzenia pioruna śmierć poniosło przynajmniej 79 osób.
Rolnicy mimo wielkiego zagrożenia muszą kontynuować pracę w polu. Najwięcej – 57 - zgonów zanotowano we wschodnim stanie Bihar. Podczas burz zginęło również wiele zwierząt hodowlanych.
W czasie deszczów monsunowych od czerwca do września tworzy się wiele wyładowań atmosferycznych, jednak zgodnie z National Crime Records Bureau w tym roku notuje się ich nadzwyczaj dużo.
Dla porównania, od początku 2016 roku w wyniku uderzenia pioruna, w Stanach Zjednoczonych śmierć poniosło 6 osób.

Źródło: weather.com
Meteopedia
Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne