Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Znaczenie odnawialnych źródeł energii dla tropikalnych wysp.
Znaczenie odnawialnych źródeł energii dla tropikalnych wysp.
23 VI 2016, 08:52:00 | Kategoria: Ciekawostki
Odnawialne źródła energii są przyszłością i nadzieją dla Naszej Planety. Małym, tropikalnym państwom wyspiarskim, które mają duże możliwości wykorzystania wiatru i słońca, łatwiej jest w coraz większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wygrywają tym z krajami rozwiniętymi, gdzie więcej czasu zajmie zakończenie pozyskiwania energii z paliw kopalnianych.
Duże osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego już są widoczne na wyspach karaibskich. W 2014 roku przeprowadzone zostały badania sektora energetycznego Barbadosu. Wynika z nich, że małe kraje wyspiarskie łatwo mogą przejść w 100% na odnawialne źródła energii. Takie zmiany w tych krajach mogą nastąpić w ciągu kilku lat, natomiast w krajach uprzemysłowionych przewiduje się że zajęłoby to kilka dziesięcioleci.
Dla małych krajów wyspiarskich odnawialne źródła energii są bardzo ważne, ponieważ są one szczególnie narażone na zmiany klimatu. Poza tym, najczęściej muszą one importować paliwa kopalniane, co sprawia, że mają jedne z najwyższych cen energii elektrycznej na świecie.
Jest zatem bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku lat pierwsze państwa na Karaibach przejdą w 100% na odnawialne źródła energii mimo tego, że obecnie w główniej mierze nadal korzystają z energii pozyskanej z paliw kopalnianych.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne