Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Znaczenie odnawialnych źródeł energii dla tropikalnych wysp.
Znaczenie odnawialnych źródeł energii dla tropikalnych wysp.
23 VI 2016, 08:52:00 | Kategoria: Ciekawostki
Odnawialne źródła energii są przyszłością i nadzieją dla Naszej Planety. Małym, tropikalnym państwom wyspiarskim, które mają duże możliwości wykorzystania wiatru i słońca, łatwiej jest w coraz większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wygrywają tym z krajami rozwiniętymi, gdzie więcej czasu zajmie zakończenie pozyskiwania energii z paliw kopalnianych.
Duże osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego już są widoczne na wyspach karaibskich. W 2014 roku przeprowadzone zostały badania sektora energetycznego Barbadosu. Wynika z nich, że małe kraje wyspiarskie łatwo mogą przejść w 100% na odnawialne źródła energii. Takie zmiany w tych krajach mogą nastąpić w ciągu kilku lat, natomiast w krajach uprzemysłowionych przewiduje się że zajęłoby to kilka dziesięcioleci.
Dla małych krajów wyspiarskich odnawialne źródła energii są bardzo ważne, ponieważ są one szczególnie narażone na zmiany klimatu. Poza tym, najczęściej muszą one importować paliwa kopalniane, co sprawia, że mają jedne z najwyższych cen energii elektrycznej na świecie.
Jest zatem bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku lat pierwsze państwa na Karaibach przejdą w 100% na odnawialne źródła energii mimo tego, że obecnie w główniej mierze nadal korzystają z energii pozyskanej z paliw kopalnianych.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne