Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zmiany klimatyczne główną przyczyną ekstremalnych susz.
Zmiany klimatyczne główną przyczyną ekstremalnych susz.
16 VI 2016, 07:52:00 | Kategoria: Klimat
Powszechnie uważa się, że główną przyczyną niedoborów wody w najbliższej przyszłości będzie wzrost liczby ludności. Jednak nowe badania Uniwersytetu w Stony Brook pokazują, że to zmiany klimatu będą miały większy wpływ na występowanie ekstremalnych susz.

Wyniki badań opublikowanych w Climatic Change pokazują, że pod koniec naszego stulecia, liczba osób narażonych na ekstremalne susze wzrośnie o ponad 426% w stosunku do stanu obecnego.
Zmiany klimatyczne odpowiedzialne są za około 60% tego wzrostu, natomiast coraz większa liczba ludności odpowiada, za około 10% wzrost występowania ekstremalnych susz. Pozostałą część stanowią połączone efekty wzrostu ludności i zmian klimatycznych. Jak wynika z badań około 129 krajów będzie narażonych na ekstremalne susze wynikające ze zmian klimatycznych.
Naukowcy sugerują, że zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych może być jedynym sposobem na zmniejszanie liczby osób narażonych na niedobory wody.

Źródło: sciencedaily.com
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne