Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Początek astronomicznego lata.
Początek astronomicznego lata.
16 VI 2016, 06:07:00 | Kategoria: Astronomia
Już za kilka dni, bo we wtorek 21 czerwca o 00.34 (UTC+2) rozpocznie się astronomiczne lato. Dzień ten nazywamy przesileniem letnim. Na półkuli północnej oznacza to moment w którym biegun północny jest bliżej Słońca niż biegun południowy, a Słońce góruje w zenicie na szerokości geograficznej zwrotnika Raka. Równocześnie na półkuli południowej następuje przesilenie zimowe.
W czasie przesilenia letniego na półkuli północnej w strefie podbiegunowej panuje dzień polarny, natomiast między kołem podbiegunowym, a równikiem mamy najdłuższy dzień w roku. Od tego momentu, aż do przesilenia zimowego, dzień będzie coraz krótszy.
Warto jeszcze przypomnieć, że meteorologiczne lato rozpoczęło się 1 czerwca, a 22 czerwca, jak co roku, rozpocznie się lato kalendarzowe.
Meteopedia
Najogólniej, jest to opad kropel wody o średnicy ponad 0,5 mm lub kropel mniejszych, jeśli upadają rzadko. W sytuacji, gdy krople wody osiągając powierzchnię ziemi ulegają zamarznięciu, mamy do czynienia z deszczem marznącym. Zdarza się również, że krople wody nie osiągają powierzchni ziemi i w takim przypadku mamy do czynienia z

virgą.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne