Aktualności
Newsletter
Ankieta
Tajemnice Wszechoceanu.
9 VI 2016, 09:19:00 | Kategoria: Ciekawostki
Około 70% powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, mimo to więcej możemy powiedzieć o powierzchni Księżyca niż o głębi oceanów. Jednak badacze ciągle dostarczają nam nowych informacji o Wszechoceanie. Oto kilka ciekawostek.
Mimo że 94% organizmów na Ziemi żyje w wodzie, około ¾ gatunków morskich nadal nie zostało zidentyfikowanych, aczkolwiek naukowcy stale odnajdują nowe gatunki morskiej fauny i flory. Ostatnio odkryto nowy gatunek smoka morskiego, o długości 2,4 cm i jasnoczerwonym ubarwieniu, o którym przez długi czas nie mieliśmy pojęcia mimo że żyje w płytkich wodach zachodniej Australii.
Fot. Smok morski.
Źródło: Josefin Stiller, Nerida Wilson and Greg Rouse, za livescience.com
Nie tylko organizmy żywe stanowią dla nas dużą tajemnicę. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić niektórych dźwięków dochodzących z głębin oceanów. Na przykład w 1997 roku naukowcy z NOAA zarejestrowali dźwięki którym nadali nazwę „The Bloop”. Nikt do końca nie wie co było ich przyczyną jednak przypominały one dźwięki wydawane przez cielące się góry lodowe.
Ciekawym zjawiskiem są podwodne jeziora i rzeki. Sól morska tworzy zagłębienia w dnie morskim, ponadto woda z dużą zawartością soli jest gęstsza od tej mniej słonej. To sprawia, że słona woda opada w zagłębienia, a nad nią unosi się słodsza woda.
Fot. Podziemne jezioro.
Źródło: Zrzut ekranu z NOAA "The Depths Below - Lakes in an Ocean" video, za livescience.com
Okazuje się również, że największym znanym wodospadem na Ziemi jest podwodny wodospad pomiędzy Grenlandią i Islandią, o wysokości 3 5000 metrów. Wodospad ten powstał dzięki różnicy w temperaturze wody we wschodniej (chłodniejsza woda) i zachodniej (cieplejsza woda) części cieśniny duńskiej.
W ostatnim czasie organizmy żyjące w wodach narażone są coraz częściej na choroby i wyginięcie. Wywołane jest to przez zakwaszenie i zanieczyszczenie wód oraz ludzką ingerencję w podwodne życie. Koralowce z Wielkiej Rafy Koralowej próbują chronić się przed zabójczym dla nich słońcem stwarzając sobie ochronę przeciwsłoneczną. Obecnie naukowcy próbują wyprodukować filtry UVA/ UVB inspirowane ochroną przeciwsłoneczną koralowców.
Oprócz bogactwa życia, w wodach oceanu można znaleźć również złoto rozpuszczone oraz uwięzione w skałach znajdujących się około 1,5 – 3 km pod wodą. Jednak wydobycie takiego złota przy obecnych możliwościach technicznych nie jest opłacalne. NOAA szacuje, że gdyby można było wydobyć całe złoto z podwodnych złóż, każdy człowiek miałby 4 kilogramy tego kruszcu.
Źródło: noaa.gov, livescience.com
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności