Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Norwegia przeciw wylesieniu lasów deszczowych.
Norwegia przeciw wylesieniu lasów deszczowych.
8 VI 2016, 11:18:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Norweski rząd zapowiedział, że ich kraj będzie pierwszym krajem na świcie oficjalnie dziłającym na rzecz wylesienia lasów deszczowych. Rząd tego kraju ma zamiar wprowadzić restrykcje, aby zamówienia publiczne nie przyczyniały się do wylesiania lasów deszczowych. Oznacza to, że rząd nie będzie udzielać zamówień publicznych firmom niszczącym lasy.
Wiele powszechnie używanych produktów, jak na przykład drewno czy olej palmowy, związane są z wylesianiem lasów deszczowych. Norwegia ma zamiar przestać kupować takie produkty. Nils Hermann Ranum z Norweskiej organizacji na rzecz lasów deszczowych, powiedział, że to ważne zwycięstwo
w walce o ochronę lasów tropikalnych. Ranum uważa jednak, że również inne kraje, szczególnie Wielka Brytania i Niemcy, powinny brać przykład z Norwegii, po tym jak w 2014 roku te trzy kraje na szczycie ONZ w Nowym Jorku złożyły deklaracje o zmniejszeniu wylesienia. Mimo działań globalnych, Norwegia niewiele robi na rzecz poprawy środowiska w tym kraju, ponieważ nadal jest jednym z głównych producentów ropy naftowe i gazu.

Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne