Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Globalne skutki El Nino.
Globalne skutki El Nino.
31 V 2016, 11:56:00 | Kategoria: Klimat
Ostatnie El Nino z sezonu 2015 – 2016 najprawdopodobniej dobiegło końca i zapisało się, jako jedno z trzech najsilniejszych od 1950 roku.
Oto niektóre globalne wydarzenia wywołane przez El Nino.
W Australii El Nino często wywołuje susze. Początkowo jednak od kwietnia do sierpnia 2015 roku na części kontynentu australijskiego zanotowano ponadprzeciętne opady deszczu, co spowodowane było przez ciepły Ocena Indyjski. Dopiero wiosną El Nino spowodowało, że Australia przeżywała trzecią najbardziej suchą wiosnę od początku pomiarów. Miało to negatywny wpływ na uprawy, jednak brak ulewnych deszczy pozytywnie wpłynął na górnictwo, ponieważ nie potrzebne były przerw w wydobyciu.
Mniej chmur i opadów przyczyniły się do większego bielenia koralowców w Wielkiej Rafie Koralowej.
Ciepło i zmniejszone opady wywołały również, bardzo szybsze rozpoczęcie sezonu pożarów, które dotarły nawet na obszary które od dawna nie doświadczyły tego zjawiska.
Na wyspach pacyficznych na przykład w Papui – Nowej Gwinei susza i mróz doprowadziły do nieurodzaju i niedoborów żywności. Natomiast wyspy bliżej równika doświadczyły intensywniejszych deszczy, powodujących powodzie i podwyższonego poziomu morza.
Azja przeważnie borykała się z suszą, która wywoływała nieurodzaj czy pożary lasów. Jednak na przykład w Chinach czy w Indiach notowano również wyższe sumy opadów, które powodowały powodzie czy osunięcia ziemi.
Problemem były również mniej obfite deszcze monsunowe, które przyczyniły się do zmniejszenia plonów pszenicy, ryżu, kukurydzy, bawełny czy produkcji cukru w 2015 roku.
Ameryka Południowa i Środkowa doświadczyła zarówno obfitych deszczy jak i susz.
Na przykład w grudniu 2015 roku ewakuowano ponad 150 000 osób z z zalanych obszarów Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i Argentyny. A Argentyna w styczniu 2016 roku doświadczyła ogromnej plagi szarańczy wywołanej przez ulewne deszcze i wysokie temperatury.
Niektórzy eksperci uważają, że powodzie spowodowane przez El Nino przyczyniły się do rozwoju ognisk niektórych chorób, na przykład wirusa Zika przenoszonego przez komary.
Z drugiej strony na przykład Kolumbia doświadczyła suszy i pożarów lasów, które uszkodziły uprawy i przyczyniły się do wzrostu cen żywności, co w niektórych regionach przyczyniło się do niedożywienia.
W Brazylii susza i duża liczba pożarów w 2015 roku spowodowały wzrost cen kawy, natomiast deszcze w północno – wschodniej Brazylii zalały uprawy i doprowadziły do wzrostu cen cukru na świecie.
W Ameryce Północnej Kalifornia czekała na deszcze, które mogło przynieść El Nino, ponieważ region ten nęka długotrwała susza. Na niektórych obszarach wystąpiły bardziej ulewne deszcze, jednak nie zakończyło to problemu suszy.
Większych opadów deszczu doświadczyły również południowo – wschodnia i południowo – środkowa część Stanów Zjednoczonych.
W południowej Afryce susza spowodowała zmniejszenie produkcji żywności oraz wzrost jej ceny, co przyczynia się do pogłębiana problemu głodu na tych obszarach. Wybrzeże Kości Słoniowej przez suszę, przestało być światowym liderem w produkcji kakao.
W 2015 roku w Afryce Wschodniej wybuchnęła gorączka doliny Rift, która związana jest z ulewami i rozwojem komarów przenoszących tę chorobę. Również Tanzanię czy Kenię nawiedziły ulewne deszcze, siejące zniszczenie.
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne