Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Fala wiosennych upałów w Izraelu.
Fala wiosennych upałów w Izraelu.
17 V 2016, 09:19:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Od kilku dni fala upałów utrzymuje się w Izraelu. Temperatura powietrza dochodzi do 46 – 47ºC.

W pobliżu miasta Ejlat zanotowano 47ºC, a w samym mieście zarejestrowano w ostatnich dniach temperaturę 46ºC. W tych samych dniach w Jerozolimie, Tel Awiwie czy w Safedzie temperatura powietrza dochodziła do około 36ºC. Shlomo Oberman - meteorolog z Tel Awiwu powiedział, że ta wiosenna fala upałów charakteryzuje się wysokimi temperaturami, ale i niską wilgotnością (około 10% w poniedziałek), co nie jest typowe w czasie letnich upałów.
Tak wysokie temperatury powodują pożary w całym kraju. Ludzie dla ochłody spędzają czas nad wodą, czy korzystają z klimatyzacji. To natomiast znacznie podnosi zużycie energii elektrycznej. Na przykład w poniedziałek wynosiło ono 11,770 MW.

Ogień przy autostradzie nr 1 przy wjeździe do Jerozolimy.
Fot. Itzik Abramowicz za ynetnews.com

Źródło: ynetnews.com
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne