Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Najstarsze kryształy na Ziemi pochodzą z krateru po asteroidzie.
Najstarsze kryształy na Ziemi pochodzą z krateru po asteroidzie.
6 V 2016, 11:39:00 | Kategoria: Ciekawostki
Kryształy cyrkonu, najstarsze fragmenty skał na Ziemi, mogły powstać w kraterach po uderzeniach asteroidów w początkowych stadiach rozwoju naszej planety.
Najstarsze kryształy cyrkonu mają ponad 4 miliardy lat, natomiast Ziemia liczy sobie około 4,5 miliarda lat, zatem badanie tych minerałów może nam dostarczyć wiedzy o historii naszej planety.
Piętnaście lat temu odkryto na przykład, właśnie dzięki cyrkonowi, że woda na powierzchni Ziemi istniała już na początku powstania naszej planety.
Dotychczas sądzono, że najstarsze kryształy cyrkonu powstały podczas kolizji płyt tektonicznych. Jednak badacze szacują, że procesy tektoniczne rozpoczęły się około 3 miliardów lat temu, co burzy tę teorię.
Naukowcy z Trinity College Dublin w Irlandii opracowali ostatnio hipotezę, że najstarsze kryształy zostały ukształtowane wewnątrz kraterów powstałych po uderzeniach asteroidów na początku kształtowania się Ziemi.
Dla potwierdzenia tych założeń porównano te najstarsze kryształy cyrkonu z minerałami znalezionymi w kraterze w Kanadzie, którego wiek szacuje się na dwa miliardy lat. Okazało się, że te młodsze skały są identyczne jak te najstarsze liczące 4 miliardy lat. Zatem istnieje możliwość, że to właśnie w kraterach po uderzeniach asteroidów powstały najstarsze kryształy cyrkonu.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne