Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Coraz więcej obszarów zielonych dzięki zwiększonej emisji CO2.
Coraz więcej obszarów zielonych dzięki zwiększonej emisji CO2.
6 V 2016, 08:53:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nowe badania NASA wykazują, że coraz większa ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery powoduje, że na naszej planecie jest coraz więcej roślin.

Obszary kiedyś nieurodzajne - pokryte lodem, lub piaszczyste obecnie są zapełnione roślinnością.
Zgodnie z badaniami w latach 1982 – 2009 emisja dwutlenku węgla do atmosfery przyczyniła się do „zazielenienia” obszaru dwa razy większego niż USA.
Mogłoby się wydawać, że więcej lasów czy zielone pola to dobry znak. Jednak może to mieć swoje długotrwałe, nieprzewidywalne konsekwencje.
Zaichun Zhu z Uniwersytetu Pekińskiego powiedział, że szybkie zazielenienie będzie miało wpływ na obiegi wody i węgla w ekosystemie.
Obszary zielone stanowią 32% powierzchni Ziemi. Do produkcji pożywienia niezbędne są im dwutlenek węgla i światło. Badania wykazały, że to właśnie wzrost ilości dwutlenku węgla powoduje zwiększenie tempa fotosyntezy. Istnieją również badania w których stwierdzono, że od 1980 roku zaczął wzrastać poziom dwutlenku węgla. A zatem istnieje powiązanie pomiędzy zwiększoną emisją CO2, a coraz większym obszarem terenów zielonych. Poprzez porównanie modeli i danych satelitarnych badacze stwierdzili, że około 70% zwiększenia obszarów zielonych może być związanych z większym stężeniem dwutlenku węgla.

Zmiany w wielkości obszarów zielonych na świecie w latach 1982 - 2015.
Źródło: Boston University za livescience.com

Źródło:livescience.com
Meteopedia
Anomalie pogodowe powodowane przez ocieplenie wód powierzchniowych na tropikalnych obszarach Pacyfiku. Konsekwencje tego są jednak odczuwalne na całym globie. Zwykle oznacza to susze w Australii, Indonezji, na Filipinach, w północno-wschodniej Brazylii, Afryce i południowo-wschodniej części Azji.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne