Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rafa koralowa odkryta w Amazonce.
Rafa koralowa odkryta w Amazonce.
29 IV 2016, 05:52:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Naukowcy odkryli ogromny system raf koralowych pod wodami Amazonki, w miejscu mieszania się słodkiej wody z rzeki ze słonym Atlantykiem.
Rafa ta ma długość około 1000 km i została odkryta przez naukowców z Uniwersytetu w Georgii.
Okazało się, że w mętnej wodzie znajduje się mnóstwo gatunków ryb rafowych, gąbek, glonów i oczywiście korali, które nie były widoczne znad powierzchni Amazonki.
Kilka dni tamu w czasopiśmie „Sience” naukowcy przedstawili charakterystykę tej rafy.
W jej południowej części, gdzie organizmy żywe mają dostęp do większej dawki promieniowania słonecznego, rafa zdominowana jest przez tradycyjne gatunki korala i inne organizmy żywe, którym do produkowania pożywienia potrzebne jest światło. Natomiast im dalej na północ tym te gatunki występują rzadziej. Zastępują je gąbki i inne gatunki, które żywią się pożywieniem dostarczanym przez rzekę.
Rafa tak jak i inne, zagrożona jest przez zakwaszenie oceanów i ocieplenie klimatyczne. Dodatkowym zagrożeniem są plany wydobywania ropy naftowej na tym obszarze.

Źródło: livescience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne