Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pokrywa lodowa na Grenlandii topnieje zaskakująco wcześnie.
Pokrywa lodowa na Grenlandii topnieje zaskakująco wcześnie.
18 IV 2016, 10:47:00 | Kategoria: Klimat
Pokrywa lodowa na Grenlandii topnieje wcześniej. Naukowcy uważają, że to nasza wina. Jak podają klimatolodzy z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego 12 procent lodu wykazuje cechy topnienia. Jest to wywołane przez wyższe temperatury i opady do czego przyczyniły się antropogeniczne zmiany klimatu.
Topnienie lodu w takim stopniu zazwyczaj występowało na początku lata i w połowie kwietnia jest obserwowane po raz pierwszy. Można się spodziewać, że będzie to miało miejsce coraz częściej.
Masa lodu na Grenlandii zamarza i topnieje w cyklu lato – zima.
To co obecnie ma miejsce spowodowane zostało przez wzrost temperatury lądu, morza i atmosfery.
Te wzrosty powodują, że coraz większe części pokrywy lodowej ulegają stopnieniu. Pogłębiają to również wyższe opady atmosferyczne, spowodowane również przez wzrost temperatury.
Naukowcy mówią, że staje się to coraz bardziej ekstremalne i powszechne.
Topnienie pokrywy lodowej bezpośrednio i pośrednio przyczynia się do wzrostu poziomu morza. Zmniejszająca się ilość lodu na Grenlandii, w przyszłym stuleciu może podnieść światowy poziom wód o przynajmniej 6 metrów.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne