Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Topniejący lód i zmiany w opadach przyczyną przesuwania się biegunów Ziemi.
Topniejący lód i zmiany w opadach przyczyną przesuwania się biegunów Ziemi.
14 IV 2016, 08:06:00 | Kategoria: Klimat
Biegun północny w czasie jednego wieku może przesunąć się o około 10 metrów od pierwotnego położenia. Jednak ostatnio jego przesuwanie gwałtownie skręciło na wschód. Prawdopodobnie przyczyną są zmiany klimatu. Naukowcy zastanawiają się jak topnienie lodowców i zmiany w opadach wpływają na przemieszczanie się bieguna.
Około 10000 lat temu po Epoce Lodowcowej, gdy lodowce zaczęły topnieć biegun północny zaczął dryfować na zachód. Było to widoczne nawet w XX wieku. Jednak około roku 2000 biegun przestał przemieszczać się w kierunku Zatoki Hudsona, a zaczął dryfować wzdłuż południka Greenwich w stronę Londynu. W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie pierwszy raz powiązali tę zmianę z przyspieszonym topnieniem lodowców szczególnie na Grenlandii.
Nowe badania naukowców z NASA ukazują, że nie tylko topnienie lodowców może powodować zmianę położenia bieguna Ziemi. Mogą mieć na to wpływ, w mniejszym stopniu, również zmiany ilości wody na kontynentach. Szczególnie zmniejszona ilość wody w Eurazji powoduje przemieszczanie się bieguna na wschód.
Uzyskane dane nie określają czy te zmiany klimatu spowodowane są działalnością człowieka, jednak sądząc po gwałtowności tych zmian jest to bardzo prawdopodobne.

Źródło: scientificamerican.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne