Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Ekstremalne susze w Kalifornii.
Ekstremalne susze w Kalifornii.
8 IV 2016, 11:41:00 | Kategoria: Klimat
Nowe badania wykazują, że trwająca teraz, najgorsza susza, w Kalifornii w przyszłości może się jeszcze pogłębiać.
Ta susza spowodowana została przez wał wysokiego ciśnienia utrzymujący się nad kalifornijskim wybrzeżem. Sprawia on, że zimowe burze zamiast docierać do Kalifornii i przynosić tam opady, występują na północy.
Zimowe opady w znacznym stopniu zaopatrują ten stan w wodę – stanowią 75% opadów w chłodnej części roku. Blokujący obszar podwyższonego ciśnienia podnosi również temperatury lądu i przybrzeżnych wód Oceanu.
Wał pojawił się w 2012 roku i rozciągał się wzdłuż zachodniego wybrzeża Kalifornii do Alaski. Zanikł zimą 2015/2016, co było związane z nasilającym się El Nino. Jednak możliwe, że ukształtuje się ponownie, gdy temperatury wód powrócą do średniej.
Badania wykazały, że taki system wysokiego ciśnienia pojawiał się coraz częściej w ostatnich dekadach. Średnio do Kalifornii dociera podobna ilość opadów porównując lata od 1945 do 2015, jednak zmienności, pomiędzy suchymi i mokrymi okresami, wzrastają i coraz częściej obserwuje się ekstremalne susze lub powodzie.
Obecna susza, jest szczególnie uciążliwa ponieważ w wyniku działalności człowieka dodatkowo wzrastają temperatury powietrza.

Źródło: livescience.com

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne