Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

W środę ciekawe zjawisko astronomiczne – Księżyc zakryje planetę Wenus.
W środę ciekawe zjawisko astronomiczne – Księżyc zakryje planetę Wenus.
5 IV 2016, 11:02:00 | Kategoria: Astronomia
Jutro, 6 kwietnia około godziny 10.00 będziemy mogli zaobserwować jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych w 2016 roku – zakrycie planety Wenus przez tarczę Księżyca.
W środę Księżyc znajdować się będzie w ostatniej kwadrze - jeden dzień przed nowiem, z bardzo wąskim sierpem i oświetleniem jego tarczy tylko w 2%, co w połączeniu z niewielką odległością na nieboskłonie od Słońca (15 stopni) oraz z nawet niewielkim zachmurzeniem, sprawiać będzie, że obserwacja tego zjawiska nie będzie należeć do najłatwiejszych. Do jego dostrzeżenia przydatne będą teleskop lub lornetka, a i tak mniej wprawni obserwatorzy mogą mieć problem z zobaczeniem tego zjawiska.
Proces zakrywania planety przez Księżyc rozpocznie się w Warszawie o godzinie 9.42 i potrwa 30 sekund. Następnie przez około 50 minut Wenus będzie schowana za tarczą Księżyca, aż do 10.38. W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji różnice czasu w rozpoczęciu i zakończeniu zjawiska, w Polsce będą wynosić około 10 minut.


Źródło: urania.edu.pl
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne