Aktualności
Newsletter
Ankieta
Regulacje połowów papugoryb dla dobra raf koralowych.
5 IV 2016, 09:59:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nowe regulacje dotyczące połowów ryb na Karaibach są niezbędne ze względu na kondycję raf koralowych. Naukowcy z University of Queensland przeprowadzili badania, które wykazały, że rafy koralowe na Karaibach poddawane są coraz większej presji przez globalne ocieplenie, nadmierne połowy ryb roślinożernych oraz lokalne zanieczyszczenia.
Autor badania dr Yves-Marie Bozec twierdzi, że roślinożerne ryby – papugoryby – są przydatne koralowcom, ponieważ jedzą wodorosty, które tłamszą rozwój koralowców i ich odnawianie.
Badania dotyczące zależności pomiędzy papugorybami, a koralowcami wykazały, że nieuregulowane połowy ryb powodują zmniejszanie się odporności koralowców.
Ustalono również, że realizacja ograniczeń wielkości połowów do około 10% ryb, nadających się do połowu, zapewniłaby lepsze perspektywy rozwoju raf. Jednocześnie rybacy nadal mogliby utrzymywać się z rybołówstwa.
Wiele krajów chce zmienić swoje regulacje dotyczące połowów ryb. Zdają sobie sprawę, że tylko zdrowe rafy koralowe są w stanie zapewnić pracę dla rybaków. Bez koralowców zasób ryb wokół Karaibów zmniejszy się trzykrotnie.
Źródło:phys.org
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności