Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Rekordowo mały zasięg arktycznego lodu morskiego.
Rekordowo mały zasięg arktycznego lodu morskiego.
31 III 2016, 06:42:00 | Kategoria: Rekordy i anomalie
W tym roku nowy rekord osiągnął całkowity zasięg arktycznego lodu morskiego. Maksymalnie osiągnął on 14,52 milionów km2 i jest to najmniejszy zasięg od początku pomiarów satelitarnych, czyli od 1979 roku. Poprzedni rekord padł w 2015 roku. Wtedy maksymalny zasięg lodu wynosił 14,67 milionów km2.

To, że padnie kolejny rekord było do przewidzenia, biorąc pod uwagę chociażby rekordowo wysokie średnie temperatury w lutym tego roku. Gdy temperatury na świecie rosną, Arktyka ociepla się dwa razy szybciej. Wyższe średnie temperatury nad Oceanem Arktycznym od grudnia do lutego o około 2 – 6°C od średnich oraz wyższe temperatury oceanów spowodowały, że przeważnie, lód w Arktyce w tym roku osiągnął mniejszy zasięg.

Walt Meier, naukowcy z NASA twierdzi, że nadal z roku na rok maksymalne pokrywy lodu będą miały coraz mniejszy zasięg przez coraz wyższe temperatury oceanów i powietrza. Cieplejszy ocean nie pozwoli na rozwój lodu tak daleko na południe, jak miało to miejsce dawniej. Zasięgi te w różnych latach mogą się różnić w zależności od zimowych warunków pogodowych, jednak będzie to tendencja spadkowa.


Żródło: ifscience.com

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne