Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Prawdy i mity o El Niño.
Prawdy i mity o El Niño.
22 III 2016, 08:24:00 | Kategoria: Klimat
El Niño i La Niña to odpowiednio ciepła i chłodna faza powtarzającego się co około 2 – 6 lat wzorca klimatu w tropikalnej części Oceanu Pacyficznego nazywanego ENSO. Każda faza ma wpływ na zmiany temperatury, opadów, czy wiatrów. W ostatnim czasie odczuwamy globalne konsekwencje najsilniejszego w historii El Niño. Wokół tego zjawiska nagromadziło się wiele, nie do końca prawdziwych informacji.
Wschodnia część tropikalnego Pacyfiku cały czas oscyluje pomiędzy cieplejszymi i chłodniejszymi warunkami, więc nazywanie El Niño lub La Niña zjawiskami nienormalnymi nie jest właściwe. Choć niektórzy robią to uważając, że są to odstępstwa od sezonów przeciętnych. Obecnie występujące zjawisko klasyfikowane jest jako super El Niño i występuje ono niezwykle rzadko. Zatem to ono możnaby uznać za „nienormalne” zdarzenie. Czasami sądzi się, że El Niño pojawia się co roku. Jednak prawdą jest, że rozwija się ono co około 2 – 6 lat i trwa zazwyczaj 1 – 2 lata. Intensywniejsze staje się późną jesienia, trwa przez zimę i zaczyna słabnąć na wiosnę. Czasami El Niño definiuje się jako burzę. Prawdą jest, że zjawisko to może zwiększać ilość deszczu i burz w niektórych regionach świata np. w Andach, jednak jest to tylko jeden ze skutków. W innych częściach świata np. w Australii czy Indonezji zwiększa się natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia susz. Powszechnie uważa się, że El Niño jest negatywnym zjawiskiem. Jednak może ono nieść za sobą pozytywne konsekwencje. Jeśli dany region zmaga się z wieloletnimi suszami, to opady wyprodukowane dzięki El Niño mogą bardzo pomóc. Oczywiście zbyt intensywne deszcze będą powodowały powodzie. W Stanach Zjednoczonych El Niño mozna uznać za pozytywne zjawisko przez to, że łagodniejsze zimy zmiejszają koszty ogrzewania. Za to w Australii czy Indonezji powoduje ono ostre susze, które zmniejszają możliwości korzystania z energii wodnej czy hamują produkcję upraw.

.

Źródło: noaa.gov, wunderground.com
Meteopedia
Wladimir Peter Köppen, rosyjski geograf, meteorolog, klimatolog i botanik urodzony 25 września 1846 roku w Sankt Petersburgu. Większość swojego życia spędził w Niemczech i Austrii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne