Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Susza we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego.
Susza we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego.
17 III 2016, 11:46:00 | Kategoria: Klimat
Ostatnie badania NASA wykazałują, że susza, która zaczęła się w 1998 roku we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, jest prawdopodobnie najbardziej intensywną od ostatnich 900 lat.
Dzięku zbadaniu grubości pierścieni drzew, naukowcom udało się zrekonstuować przebieg i intensywność suszy. Pierścienie o niewielkiej grubości wskazują na suche lata, natomiast te grubsze świadczą o latach obfitych w wodę.
Do badań wykorzystano zapisy pierścieni drzew zawarte w the Old World Drought Atlas. Dane pochodziły z martwych i żywych próbek z północnej Afryki, Grecji, Libanu, Jordanii, Syrii i Turcji. Wykorzystano rónież dane pochodzące z pierścieni drzew z Hiszpanii, południowej Francji i Włoch. Na ich podstawie stworzono wzorzec występowania suszy zarówno w czasie jaki i w przestrzeni w ciągu ostatniego tysiąclecia.
Okazało się, że pomiędzy 1100, a 2012 rokiem odkryte występowanie susz pokrywało się z historycznymi zapiskami. Wiadomo również, że ostatnia susza w rejonie Azji Mniejszej w latach 1998 – 2012 jest bardziej intensywna o 50 % od najbardziej suchego okresu w czasie 500 lat, a o 10 – 20% w okresie 900 lat.
Jeśli we wschodniej części Morza Śródziemnego jest susza, to prawdopodobnie również na pozostałym obszarze wokół tego basenu odczuwaja się deficyt wody. Odkryto również, że gdy północna część Morza Śródziemnego jest sucha, to wschodnia część Afryki Północnej ma zwiększone zasoby wody i na odwrót.
Morze Śródziemne jest jednym z obszarów, dla którego prognozuje się wysychanie, powodowanie w głównej mierze przez antropologiczne zmiany klimatu.

Źródło: nasa.gov

Meteopedia
Tornado [wg.PWN], to trąba powietrzna, silny wir powietrzny powstający w chmurach burzowych. Rozciąga się od podstawy chmury do powierzchni Ziemi i powoduje zasysanie wody ze zbiorników wodnych (tornado wodne) lub piasku czy pyłu z gruntu (tornado powietrzne, słup pyłowy).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne