Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Morsy i ryby w Arktyce w obliczu nowych wyzwań.
Morsy i ryby w Arktyce w obliczu nowych wyzwań.
22 XII 2015, 12:25:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nowy raport NOAA wykazuje, że anomalie temperatury powietrza w Arktyce przekroczyły 1ºC od średniej temperatury mierzonej od 1900 rok. Wzrost temperatury powietrza i powierzchni morza, a tym samym zmniejszanie się zakresu lodu morskiego i lądolodu na Grenlandii powoduje zmianę zachowań ryb i morsów.

Dr Rick Spinrad z NOAA podkreśla, że Arktyka ociepla się dwa razy szybciej niż reszta naszej planety, co ma swoje globalne konsekwencje. Z raportu wynika, że temperatura powietrza nad obszarami morskimi wzrosła tam od początku XX wieku o 3ºC. We wrześniu 2015 roku zarejestrowano czwarty rekordowo niski zakres lodu morskiego mieżony od roku 1979. W kwietniu pokrywa śniegu w całęj Arktyce przekraczała średnią, a już w czerwcu pokrywa ta w amerykańskiej i w europejskiej części Arktyki była mniejsza od średniej. Takie zmienności pomiędzy zimą, a latem wpływają na klimat i ekosystemy lądowe. Zmiany widać również w temperaturze Oceanu Arktycznego. Temperatura powierzchni morza jest coraz wyższa. Morze Czukockie i Zatoka Baffina mają najwyższe trendy ocieplenia – wzrost temperatury o 0,5ºC, mierzony od 1982 roku. Raport zawiera również informacje o wpływie tych zmian klimatycznych na niektóre gatunki zwierząt. Zmniejszanie się zasięgu lodu wpływa na zanik siedlisk morsów. Lód jest im niezbędny do rozmnażania, zdobywania pożywienia i ochrony. W ostatnich latach wiele morsów stłoczyło się w północno – zachodniej części Alaski. Doprowadziło to do walki o terytorium i pożywienie. Również wśród ryb zauważalne są migracje. Ryby subarktyczne takie jak np. dorsz czy karmazyn, wedrują na północ, co może być zagrożeniem dla niewielkich ryb zamieszkujących stale Arktykę.

Źródło: noaa.gov
Meteopedia
Zorza polarna - aurora ovals - jest to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej występuje w odległości 20° - 25° od bieguna magnetycznego północnego lub południowego. Na północy nazywana jest aurora borealis, na południu aurora australis.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne