Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pierwszy dzień astronomicznej zimy.
Pierwszy dzień astronomicznej zimy.
19 XII 2015, 12:31:00 | Kategoria: Astronomia
22 grudnia o 05.48 Słońce wejdzie w znak Koziorożca i rozpocznie się astronomiczna zima.
Pierwszy dzień zimy przypada zawsze w dniu przesilenia zimowego. Oznacza to, że na półkuli północnej wystąpi najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Od tego momentu aż do przesilenia letniego noc będzie się skracać, a dzień wydłużać.
Choć zacznie się astronomiczna zima to nie ma ona odzwierciedlenia w pogodzie. Na razie mamy bardziej jesień niż zimę i w najbliższej perspektywie nie ma widoków na zmianę.
Meteopedia




Komórka cyrkulacyjna Hadleya- jest to obwód cyrkulacyjny, który przemieszcza powietrze pomiędzy równikiem a zwrotnikami z ruchem wstępującym (ku górze) na równiku, a zstępującym (ku dołowi) w rejonie zwrotników.


Komórka cyrkulacyjna Ferrela- jest to obwód cyrkulacyjny przemieszczający masy powietrza w umiarkowanych szerokościach geograficznych ruchem wstępującym w okolicach kół podbiegunowych, a ruchem zstępującym w rejonie zwrotników.


Polarna komórka cyrkulacyjna- jest to układ cyrkulacyjny, który odpowiada za przemieszczanie się powietrza w strefach polarnych, ruchem zstępującym w pobliżu biegunów geograficznych i wstępującym w okolicach kół podbiegunowych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne