Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Ustalenia szczytu klimatycznego w Paryżu.
Ustalenia szczytu klimatycznego w Paryżu.
15 XII 2015, 09:30:00 | Kategoria: Klimat
Po dwóch tygodniach niełatwych negocjacji światowi przywódcy podpisali globalne porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Ustalono, że należy ograniczyć wzrost średniej temperatury powietrza poniżej 2ºC i wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia tego wzrostu do 1,5ºC. Aby osiągnąć ten cel kraje będą dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy antropogecznymi źródami emisji i pochłanianiem gazów cieplarnianych w drugiej połowie XXI wieku.
Aby redukować emisję gazów cieplarnianych prawie 200 krajów podpisało przed szczytam dobrowolne zobowiązania, których realizacja uożliwiłaby ograniczenie ocieplenia do 2,7 – 3,5 ºC do końca tego wieku.
Od 2020 roku kraje rozwinięte zobowiązały się do przekazywania krajom rozwijającym 100 miliardów dolarów rocznie na inwestycje związane z ograniczaniem emisji i adaptacją do zmian klimatu.
Realizacja ustalonych celów będzie trudna. Aby ograniczyć ocieplenia do 1,5ºC należałoby ograniczyć emisję netto do 0 do roku 2030. Należało by w tym celu zlikwidować wszystkie elektrownie węglowe i gazowe, samochody spalinowe oraz statki i samoloty napędzane paliwami kopalnymi.

Źródło: naukaoklimacie.pl, wunderground.com, wmo.int,
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne