Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Powodzie w południowo - wschodnich Indiach.
Powodzie w południowo - wschodnich Indiach.
10 XII 2015, 08:51:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Na południowym – wschodzie Indii w stanie Tamilnadu, po listopadowych i grudniowych ulewach, nadeszła niszczycielska powódź. Najbardziej dotknięte zostało miasto Chennai, w którym mieszka około 9 milionów ludzi.
W listopadzie 2015 roku w Chennai spadło 1024 mm deszczu, co stanowi 300% przewidywanych na ten miesiąc opadów. Również na początku grudnia zanotowano wielkości opadów niewystępujące w tym regionie od 100 lat.
Według Indyjskiej Służby Meteorologicznej nadzwyczaj wysokie opady w listopadzie i grudniu spowodowane zostały przez: głęboki niż nad Zatoką Bengalską od 08 do 10 listopada i od 12 do 18 listopada oraz niż w dniach 28 listopada - 04 grudnia.
Te opady spowodowały zamknięcie do odwołania międzynarodowego lotniska w Chennai oraz utrudnienia w ruchu innych środków transportu. Pozamykane zostały urzędy, szkoły czy uczelnie. Służby ratownicze ewakuowały tysiące mieszkańców z obszarów najbardziej dotkniętych powodzią.Źródło: wmo.int
Meteopedia
Adwekcja - w meteorologii napływ powietrza nad dany obszar, często główna przyczyna zmian warunków pogody (napływ masy powietrza o innej temperaturze czy też wilgotności). W odróżnieniu od konwekcji zachodzi w płaszczyźnie poziomej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne