Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rok 2015 – najcieplejszym w historii?
Rok 2015 – najcieplejszym w historii?
27 XI 2015, 12:03:00 | Kategoria: Klimat
25 listopada 2015 roku WMO (Światowa Organizacja Meteorologiczna) w Genewie ogłosiła, że rok 2015 może być najcieplejszym w historii. Jest to spowodowane nakładaniem się na siebie efektu silnego El Nino oraz globalnego ocieplenia.
Ze sprawozdania o światowej sytuacji klimatycznej od stycznia do października 2015 opublikowanego 25 listopada 2015 roku przez WMO (Światowa Organizacja Meteorologiczna) wynika, że temperatura globalana przy powierzchni ziemi jest o około 0,73oC wyższa w porównaniu z okresem 1961 – 1990, a o 1oC w porównaniu do lat przed epoki przemysłowej (1880 – 1899). Po dodatkowych analizach klimatycznych z lat 2011 – 2015 wnioskuje się, że cały rok 2015 może być najcieplejszym w historii.
W 2015 roku coraz bardziej odczuwalne są skutki silnego El Nino, które powoduje podnoszenie się temperatury wód oceanu. Odnotowano znaczący wzrost temperatury centralnej i wschodniej części Pacyfiku (wzrost temperatury o około 1oC w stosunku do średniej). Również na większości obszarów pozostałych oceanów zanotowano wyższe średnie temperatury wód, co ma wpływ na temperaturę na lądach.
Fale upałów jakie miały w tym roku miejsce w Europie, na północy Afryki i na Bliskim Wschodzie ustanowiły wiele nowych rekordów temperatur. Na przykład w Indiach podczas upałów w maju i czerwcu średnie temperatury powietrza przekroczyły 42 oC.
Wg WMO wiele badań opublikowanych w Biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych szczególnie tych dotyczących temperatur jakie miały miejsce w latach 2011 – 2015 spowodowane zostały antropogenicznymi zmianami klimatu. Jako przykłady podaje się rekordowo wysokie temperatury sezonowe i roczne w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku czy rekordowo wysokie średnie temperatury powietrza w 2014 roku.
Jedynym sposobem na zatrzymanie tego trendu jest kontrolowanie emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu.
Meteopedia
radar używany do obserwacji opadów: ich położenia, intensywności, rodzaju i ruchu. Dane te są używane w prognozowaniu przyszłego położenia i intensywności opadów. Ogólna zasada działania radarów meteorologicznych, i ich budowa, są podobne jak innych rodzajów radarów, zaś parametry i sposób wykonywania pomiarów (długość fali, rozdzielczość, zasięg, strategia skanowania itd.) zostały dostosowane do pomiarów obiektów meteorologicznych.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne