Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Bałtyk tonie
Bałtyk tonie
5 VI 2015, 08:49:00 | Kategoria: Ciekawostki
Prognostycy przewidują, że do końca XXI w. temperatura wód Bałtyku wzrośnie, powstająca w zimie pokrywa lodowa, zmniejszy się nawet o 80%.
Raport „Second Assessment of Climate Change for the Baltic Sea Basin" (BACC II) pokazuje jakie konsekwencje wywołane zmianami klimatu czekają nasze morze. Analiza została sporządzona na podstawie wyników ponad 140 specjalistów, z różnych dziedzin nauki pochodzących z 12 krajów. W dokumencie zostały ujęte zmiany klimatyczne, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwustu lat, jak i te, które mogą wystąpić w nadchodzących dekadach.
Naukowcy podają, iż należy się spodziewać wzrostu temperatury, różnej dla poszczególnych pór roku czy regionów ale będzie ona wyższa nawet o klika stopni Celsjusza. Już teraz notuje się istotne zmiany w termice i powietrza wody. Jak wynika z raportu, w ostatnim trzydziestoleciu największe ocieplenie zaobserwowano z północnej części Bałtyku. Temperatura powietrza wiosną wzrosła tu o 1,5°C. Wg symulacji wynika, iż wzrost temperatury do końca wieku może wzrosnąć nawet o około 4-8°C zimą i ok. 1,5-4°C latem. Termika wody z kolei może się zwiększyć o 2-4°C, zwłaszcza w obszarze północnym.
Wyższa średnia temperatura powietrza w konsekwencji przyczyni się do skurczenia zimowej pokrywy lodowej, nawet o 80%. Prognozowany jest także wzrost sumy opadów zimowych w rejonach północnych morza, przy jednoczesnym jego spadku na wybrzeżu południowym. Poziom wody w Bałtyku rośnie bardzo szybko, dwukrotnie szybciej, niż zakładają prognozy globalne. Naukowcy spodziewają się, iż do końca XXI w. może przybyć 30-80 cm wody morskiej.

Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne