Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zapora wodna – wygoda i bezpieczeństwo czy wyrok dla rzeki oraz jej użytkowników?
Zapora wodna – wygoda i bezpieczeństwo czy wyrok dla rzeki oraz jej użytkowników?
4 VI 2015, 17:33:00 | Kategoria: Ciekawostki
Od momentu wybudowania zapory na rzece Mekong w Tajlandii, mieszkańcy wioski Ban Pak Ing położonej na jej brzegu, odczuwają coraz bardziej jej obecność, która wpływa negatywnie na rybołówstwo tego regionu.
Mekong jest najdłuższą rzeką Południowo-wschodniej Azji i zarazem siódmą na tym kontynencie. Jej źródło znajduje się na Wyżynie Tybetańskiej i płynąc w kierunku Morza Południowochińskiego przepływa przez Chiny, Mjanmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę i Wietnam. Mekong jest magazynem niezliczonych gatunków ryb słodkowodnych, których najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca poławia się w Laosie oraz Kambodży. Dzięki tak wielkiej różnorodności gospodarka rybna cieszyła się wielkim powodzeniem turystów, ale też i stanowiła podstawowe źródło utrzymania dla miejscowej ludności.
Pierwszą tamę postawiono w latach 90 XX wieku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia byłby Chiny, które również snują kolejne plany budowy tam, tym razem w Laosie i Kambodży. I tak w przeciągu kilkunastu lat ma powstać około 11 tam, usytuowanych głównie w dolnym biegu rzeki, w Chinach z kolei już teraz trwa wznoszenie kolejnych pięciu zapór.
Rozwój gospodarczy i demograficzny, a co za tym idzie większe zużycie energii wyprodukowanej w tradycyjny sposób, przyczynia się do pogarszania jakości tego obszaru, ale również i wzmaga zapotrzebowanie na prąd. Pomysł zwiększenia produkcji „zielonej energii” jest tu dość chwalebny, jednak konsekwencją zbyt dużej ilości planowanych budowli hydrotechnicznych są narastające problemy gospodarki związanej z połowem ryb.
Przed dwudziestoma laty, mieszkańcy Ban Pak Ing oraz wiosek przyległych, również usytuowanych w biegu rzeki, przodowali w tej dziedzinie. Jednak po wybudowaniu pierwszych tam w górnym odcinku rzeki, sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie. Dziś tamy są powodem znacznych wahań poziomu wody, zwłaszcza po nawalnych deszczach. Często są one też przyczyną podtopień czy powodzi. Najbardziej jednak ucierpieli rybacy, którzy łowią znacznie mniejsze ilości ryb, niż przed wybudowaniem tam, co jest powodem zakłócenia migracji ryb i cyklu ich rozmnażania.

Meteopedia
Regiony klimatyczne na podstawie klasyfikacji
W. Koppena w modyfikacji G.T Trewarthy.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne