Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ciekawostki meteorologiczne
Ciekawostki meteorologiczne
4 VI 2015, 01:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Jeszcze sto lat temu proces przewidywania pogody wyglądał zupełnie inaczej. Większość czynności synoptyk wykonywał ręcznie. Od zebrania informacji o aktualnym stanie atmosfery, przez naniesienie ich na mapę i ocenę. Później dokonywał ich analizy i korzystając z wiedzy o mechanizmach tworzenia się zjawisk meteorologicznych oraz własnej intuicji czy doświadczenia sporządzał prognozę. Dzisiaj synoptyk posiada szereg urządzeń wspomagających jego pracę.
Mimo precyzyjnych możliwości określania rozwoju stanów pogody dzięki licznym mapom i programom synoptycznym, jeszcze dziś w łatwy sposób można ocenić rozwój zjawisk na podstawie obserwacji nieba czy zachowania zwierząt.
Oto kilka przykładów:
*nisko przelatujące jaskółki to oznaka zbliżającego się deszczu, a jeżeli wylatują ze swoich gniazd nawet podczas deszczu oznacza to długotrwałe opady,
*jeżeli dym ulatuje z kominów poziomo lub ściele się to oznacza brzydką pogodę,
*przed deszczem szara wrona zwykle siada na gałęzi albo na płocie, nastroszona, zgarbiona, z opuszczonymi skrzydłami i kracze; przed mrozem wrony i kruki siadają na wierzchołkach drzew, na niższe gałęzie – przed wiatrem, a jeżeli siadają na śniegu to znaczy, że będzie odwilż,
*niski wschód lub zachód słońca tj. zachód za czysty widnokrąg lub poniżej ławicy chmur wróży ładną pogodę,
*czerwone niebo o wschodzie lub zachodzie słońca zwiastuje zwiększenie zachmurzenia, deszcz oraz silny wiatr następnego dnia,
*gwałtowna zmiana kierunku wiatru, który wiał kilka dni niezmiennie zapowiada pogorszenie się pogody,
*wiatr z północnego-wschodu zapowiada deszcze.

Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne