Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Wysuszona Brazylia?
Wysuszona Brazylia?
31 V 2015, 19:33:00 | Kategoria: Ciekawostki
Brazylia, kraj leżący w przeważającej części w strefie klimatów równikowych, charakteryzujący się dużą wilgotnością i znacznymi sumami opadów, gdzie wydawałoby się wody jest pod dostatkiem, ma problemy z jej zasobami.
Pora deszczowa, która deszczowa okazała się tylko z nazwy, spowodowała, iż południowo-wschodnia część Brazylii boryka się z największą w historii kraju suszą. Jak odnotowano, rezerwuary wody zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców Sao Paulo, które jest centrum najważniejszego pod względem gospodarczym regionu, były wypełnione jedynie w 27% wodą.
Tak niski poziom wody spowodował, że elektrownie wodne wykorzystujące zasoby zbiorników, nie mogły wyprodukować wystarczającej ilości energii. Susza spowodowała znaczną degradację i wysuszenie gleby, co oczywiście przekłada się na jej urodzajność. Dodatkowo zaczęły narastać także problemy życia codziennego związane z wykorzystaniem wody do celów gospodarczo-bytowych. Jedynie racjonalne gospodarowanie wodą przez mieszkańców, może uchronić ich oraz region od lokalnych konfliktów wynikających z jej niedoboru.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne