Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Mt. Everest – góra śmie(r)ci?
Mt. Everest – góra śmie(r)ci?
27 II 2015, 12:07:00 | Kategoria: Ciekawostki
Co może kryć się pod śniegiem i lodem? W ostatnich latach topniejący na Mt. Evereście z powodu globalnego ocieplenia i zawirowań klimatycznych śnieg, odsłonił pokłady odpadów. W drodze na szczyt najwyższej i jednej z najtrudniejszych do zdobycia gór świata wspinacze notorycznie wyrzucają zużyty, nieprzydatny w dalszej drodze sprzęt oraz śmieci.
Na tej wysokości pozbycie się nawet kilku gramów ekwipunku oznacza oszczędność energii i możliwość wykorzystania jej do ekstremalnego wysiłku, potrzebnego we wspinaczce na szczyt. Choć co roku z baz pod Everestem znosi się tony sprzętu, odpadów jest nadal dużo.
Od 1953 roku, kiedy to jako pierwsi w dziejach ludzkości swoje stopy na Mt. Evereście postawili wspinacze pod kierownictwem Johnego Hunta, ośmiotysięcznik z roku na rok stawał się coraz bardziej oblegany. Dane nepalskiego rządu z końca 2010 roku mówią o 5104 próbach wejścia na szczyt dokonanych przez 3142 himalaistów. Aż 80% tych wejść miało miejsce w XXI wieku.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne