Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ile światła śnieg odbije i jakie to ma znaczenie dla …śniegu? – zamiany albedo śniegu.
Ile światła śnieg odbije i jakie to ma znaczenie dla …śniegu? – zamiany albedo śniegu.
23 II 2015, 11:20:00 | Kategoria: Ciekawostki
Albedo to stosunek natężenia promieniowania odbitego do padającego. Albedo pokrywy śnieżnej zmienia się naturalnie w miarę upływu czasu - stopniowych zmian, zachodzących w strukturze śniegu, związanych z jego dojrzewaniem (starzeniem) i metamorfozą. Ponadto, wpływ na zmianę albedo śniegu mają również uwarunkowania antropogeniczne.
Świeżo spadły puch charakteryzuje się albedo oscylującym w granicach 80-90%, podczas gdy albedo kilkunastodniowego opadu spada średnio do 60%. Świeży puch odznacza się niewielką gęstością, rzędu 0,1 - 0,05 g/cm3 oraz niewielką średnicą kryształów – znacznie poniżej 1 mm. Gęstość śniegu dojrzałego wynosi natomiast około 0,25 - 0,45 g/cm3, a średnica kryształów przekracza 1 mm.
Oprócz zmian cech fizycznych śniegu, związanych z ewolucją jego struktury w czasie, istotnym czynnikiem wpływającym na albedo jest również zanieczyszczenie powietrza. Albedo śniegu jest mniejsze na obszarach skażonych zanieczyszczeniami. Jeśli temperatura powietrza oscyluje w granicach 0oC, proces topnienia jest przyspieszony poprzez zanieczyszczenie - śniegu zabrudzenie.
Zmniejszająca się miąższość śniegu jest dodatkowym czynnikiem, przyspieszającym topnienie. Następuje wtedy zwiększenie absorpcji promieniowania przez grunt znajdujący się pod śniegiem. Tempo topnienia może oczywiście ulec spowolnieniu pod wpływem świeżo spadłego, czystego śniegu. Albedo gruntu ma więc istotne znaczenie na tempo jego nagrzewnia, a co za tym idzie topnienia się pokrywy śnieżnej lub parowania z jego powierzchni.
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne