Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zielona Amazonia jak płuca palacza.
Zielona Amazonia jak płuca palacza.
28 XI 2014, 12:07:00 | Kategoria: Ciekawostki

Wiadomo powszechnie, że Puszcza Amazońska pełni funkcję tzw. "zielonych płuc" świata. Odgrywa ona szczególną rolę, koordynując wymianę potężnych ilości tlenu do atmosfery i stabilizując klimat całego globu. Wydaje się, że takie skupisko zadrzewienia, w skali globalnej jest bez znaczenia, jednak nie do końca. Gdyby nie puszcza, życie wielu ekosystemów uległoby zachwianiu, a także pojawiłyby się liczne anomalie pogodowe.
Puszcza reguluje zarówno klimat kontynentalny jak i globalny, sterując obiegiem wilgoci oraz wymianą gazów. Ogromne ilości pary wodnej uwalnianej z powierzchni drzew, tworzą chmury, które dzięki silnym wiatrom znad oceanu przesuwają się wgłąb lądu. Opad wyzwala kolejne ilości pary wodnej, które nawilżają powietrze tysiące kilometrów od brzegu.
Ze względu na wybitnie dobre warunki rozwoju, nigdzie indziej na świecie bioróżnorodność nie jest tak bogata jak tam. Ta sielanka została jednak przerwana, gdy człowiek zaczął ingerować w środowisko, chcąc pozyskać jak największe ilości surowców.
W przeciągu ostatnich dwudziestu lat zostały utracone 763 tys. km2 lasów amazońskich, a 1,2 mln km2 uległo degradacji. Prócz wycinki lasów, która jest prowadzona na tym terenie, część zadrzewienia uległa po prostu zniszczeniu w wyniku pożarów. Pożarów nieprzypadkowych, a wywoływanych przez samych rolników, w celu zwiększenia składników pokarmowych w glebie, co za tym idzie, podniesienia jej wydajności i wyższych plonów. Skutkiem wylesiania jest mniejsze parowanie, wydłuża się również okres suchy. Może być to przyczyną suszy m. in. na obszarze południowo-wschodniej Brazyli. Miasto Sao Paulo boryka
się aktualnie z największym od stu lat niedoborem wody. Tegoroczny październik, był najbardziej suchym od 1930 roku, gdzie wraz z początkiem tego miesiąca rozpoczyna się pora deszczowa.
Prognozuje się, że Amazonia jest na skraju przepaści i powoli zaczyna tracić swoją odporność na susze i degradację. Jeżeli dojdzie do całkowitej zapaści biosystemu, Amazonia przekształci się w suchą sawannę, co doprowadzi do trwałego zaburzenia równowagi klimatycznej całego globu.
Meteopedia

Jest to metoda obliczeniowa, w zakresie prognozowania burz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne