Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Amerykę Północną ponownie atakuje zima!
Amerykę Północną ponownie atakuje zima!
27 XI 2014, 12:21:00 | Kategoria: Klimat
Mieszkańcy Kanady i większej części Stanów Zjednoczonych po raz kolejny muszą walczyć z atakiem zimy. Śnieg nie dotarł jeszcze w południowo-wschodnie i południowo-zachodnie części kraju, ale pokrywę śnieżną wg danych NOAA odnotowano w północnej części Teksasu i Arkanas, czy w północnej i wschodniej części stanu Nowy Meksyk.



Najcięższe warunki panują w północno-wschodniej części kraju, gwałtowne zamiecie pochłonęły już pierwsze ofiary. Silne śnieżyce w tym regionie spowodowane są napływem zimnych mas powietrza z północy, które w reakcji z ciepłymi wodami Wielkich Jezior tworzą chmury burzowe, a następnie burze śnieżne. Zamiecie i silny wiatr powodują chaos w komunikacji lotniczej, oblodzone i zaśnieżone drogi, powalone drzewa utrudniają transport drogowy; kierowcy zostali uwięzieni w swoich samochodach. Policjanci niosą im pomoc, dostarczając koce i ciepłe napoje. Przez trudną sytuację zdecydowano zamknąć ponad 200 kilometrowy odcinek głównej drogi międzymiastowej. W stanie Main i w dziesięciu okręgach stanu Nowy Jork ogłoszono stan wyjątkowy, pozbawione prądu jest około 140 tys. domów. Już teraz mówi się o powtórce zimy 2009/2010, która przyniosła ogromne straty dla amerykańskiej gospodarki.
Redaktor: Wiktoria Klaman
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne