Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Ciemna zasłonka coraz większa...
Ciemna zasłonka coraz większa...
10 X 2014, 11:52:00 | Kategoria: Klimat
Jak donosi raport Global Carbon Project, emisja dwutlenku węgla z każdym rokiem jest coraz większa. Już w roku 2013 wynosiła ona 36,1 mld ton, więc o 2,3% więcej niż w 2012.
Największy wzrost zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych, Chinach, a także Indiach. W 2013 w USA w ciągu roku emisja CO2 wzrosła o 2,9%. Mimo, że kraj ten inwestuje w energetykę niekonwencjonalną, to jednak w dalszym ciągu gospodarka USA opiera się na tradycyjnych źródłach pozyskiwania energii. Również w przypadku Chin wzrost emisji tego gazu jest dość widoczny. Przekroczył on nawet łączną wartość emisji europejskiej i amerykańskiej osiągając 4,2%. W przeliczeniu na mieszkańca, najwięcej w ciągu roku CO2 wyemitował przeciętny Amerykanin - 16,4 tony, zaś Hindus, pomimo niskiego standardu życia - 1,9 tony. Naukowcy uważają, iż jeżeli nie chcemy, by nastąpił wzrost temperatury powietrza, i dopuszczalna granica 2 st. C nie została przekroczona, 80% światowych rezerw paliw kopalnych powinno w dalszym ciągu spoczywać na swoim miejscu. Po to, by utrzymać temperaturę na właściwej, dopuszczalnej wysokości, roczne zużycie surowców energetycznych powinno spadać 7% rocznie.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne