Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Rafa koralowa, dinozaury i skamieniałości - czyli tajemnice świętokrzyskie.
Rafa koralowa, dinozaury i skamieniałości - czyli tajemnice świętokrzyskie.
18 IX 2014, 11:31:00 | Kategoria: Ciekawostki

Góry Świętokrzyskie mają dość zróżnicowaną budowę geologiczną, o czym świadczą liczne odsłonięcia skalne. Są one o tyle wyjątkowe, iż dokumentują 600 mln lat historii Ziemi.
Przełomowym odkryciem było znalezienie w Zachełmiu skamieniałości pierwszych kręgowców. Tetrapod - pierwsze czworonożne zwierze, które ze środowiska wodnego wyszło na ląd jest starsze niż przypuszczano. Jego skamieniałości wskazują na to, że zwierze pojawiło się już we wczesnym środkowym dewonie, czyli około 395 mln lat temu. Odkrycie jest o tyle ważne, iż obaliło wcześniejszą tezę dotyczącą środowiska, w którym żył. Nie były nim jak przypuszczano rzeki i jeziora, ale morze. Równie ciekawym znaleziskiem były szkielety ryb pancernych, które mogły osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Na obszarze Gór Świętokrzyskich występują także miejsca, gdzie znaleziono tropy dinozaurów. Ostatnim jednak znaleziskiem są dowody na to, że 360 mln lat temu, na terenie Kielc oraz centralnej części gór było morze, a w nim struktury organiczne, przypominające współczesne rafy koralowe.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne